1.1. Kodukord lähtub haridusseadusest, koolieelse lasteasutuse seadusest, koolieelse lasteasutuse riiklikust õppekavast, lastekaitse seadusest, rahvatervise seadusest, isikuandmete kaitse seadusest, haldusmenetluse seadusest ja nendest tulenevatest lasteaia tegevust korraldavatest õigusaktidest.
1.2. Kodukord on avalik dokument, mis on kättesaadav lasteaia koduleheküljel ja paberkandjal lasteaia rühmades.
1.3. Kodukord on lapsevanematele, lastele ja lasteasutuse töötajatele täitmiseks kohustuslik.
2.1. Lähte lasteaed asub Tartu vallas aadressil Kase põik 3, Lähte alevik, 60502 Tartumaa.
2.2. Lasteaed on avatud 7.00–18.30. Kella 7.00–7.30 töötab üks valverühm, mille asukohast informeeritakse lapsevanemaid.
2.3. Lasteaed on suletud nädalavahetustel ja riiklikel pühadel.
2.4. Uusaastale, Eesti Vabariigi aastapäevale, Võidupühale ja jõululaupäevale eelnevat tööpäeva lühendatakse kolme tunni võrra.
2.5. Lasteaia ajutise sulgemise otsustab Tartu Vallavalitsus, vanema soovil tagab direktor lasteaia ajutise sulgemise ajaks lapsele asenduskoha teises Tartu valla lasteaias.
2.6. Rühma ajutise sulgemise otsustab lasteaia direktor.
2.7. Infokanalid info hankimiseks ja edastamiseks:
3.1. Kohanemisperioodil, mis lapse individuaalsusest sõltuvalt kestab tavaliselt 1–2 nädalat, on vanemal võimalus viibida rühmas koos lapsega.
3.2. Lapsevanem edastab rühmaõpetajale oma kontaktandmed. Muudatustest tuleb teavitada võimalikult kiiresti.
3.3. Lapsevanemal on õigus tuua laps lasteaeda ja viia ära talle sobival ajal lasteaia päevakava järgides.
3.4. Lapsel on võimalik osaleda planeeritud õppe- ja kasvatustöös täies mahus, kui laps tuuakse lasteaeda hiljemalt kell 9.00.
3.5. Lapsele järele tulles tuleb arvestada, et õpetaja tööpäev lõpeb ja lasteaia uksed suletakse kell 18.30.
3.6. Lapsevanem annab lasteaeda tulles isiklikult lapse üle rühma töötajale ning lapsega kojuminekul ei lahku rühma töötajaga kontakti võtmata.
3.7. Pärast lapse üleandmist lapsevanemale vastutab lapse eest lapsevanem (k.a koos lapsevanematega toimuvatel ühisüritustel)
3.8. Kui last toob ja viib alla 16-aastane õde või vend, lasub vastutus lapse lasteaeda ja koju jõudmisel lapsevanemal ning ta esitab sellekohase avalduse.
3.9. Kui lapsele tuleb järele rühma personalile võõras isik, tuleb sellest eelnevalt teavitada õpetajat. Võõrale isikule last üle ei anta.
3.10. Alkoholi- või narkojoobes isikutele last üle anda ei ole lubatud.
3.11. Lapsevanem on kohustatud teatama kui ta ei jõua õigeaegselt lapsele järele.
3.12. Kui lapsele ei ole lasteaia lahtioleku ajal järgi tuldud, ootab rühma töötaja lapsevanemat veel tund aega peale lasteaia sulgemist. Samal ajal proovib rühma töötaja telefoni teel kontakti saada lapse vanematega või volitatud esindajatega ning teavitab olukorrast direktorit. Kui ka siis pole lapsele järele tulnud, teavitab rühma töötaja politseid lasteaeda jäetud lapsest ja järgnevalt toimitakse politsei korralduste järgi.
4.1. Laps tuleb lasteaeda puhaste ja tervete riietega (k.a jope lukud) ning korrastatud välimusega.
4.2. Laps vajab välis- ja toatemperatuuriga sobivaid riideid ja jalanõusid kogu päevaks.
Vajalikud on:
4.3. Lapse riietel ei tohi olla ohtlikke pikki nööre, salle jt ohtlikke detaile.
4.4. Et ära hoida riiete ja jalanõude kadumist ning vahetusse minemist, on soovitus need märgistada.
4.5. Lapsel peavad kaasas olema isiklikud hügieenivahendid (kamm, vajadusel juukseklambrid või patsikummid, taskurätik).
4.6. Lapse kapi korra tagab lapsevanem
5.1. Lasteaias on 3 toidukorda: hommikusöök, lõunasöök ja oode.
5.2. Toidupäevade rahalise arvestuse täpseks arvestamiseks tuleb teavitada lapse puuduma jäämisest ja tagasitulekust õigeaegselt, s.o eelmise tööpäeva hommikul hiljemalt kl 9.00.
5.3. Puudumajäämisest mitteteatamise korral arvatakse laps toidult maha kolmandast tööpäevast.
5.4. Lapsevanemal on võimalus avalduse alusel loobuda hommiku- või ootesöögist vähemalt ühe kalendrikuu ulatuses. Toidukordade muutmiseks tuleb esitada direktorile vormikohane avaldus eelneva kuu lõpus.
5.5. Lapsevanemal on võimalus tutvuda laste nädalamenüüga rühma infostendil ja lasteaia koduleheküljel.
5.6. Lapse toitumisharjumustest ja toiduallergiatest tuleb teavitada rühmaõpetajat, et rühma töötajad saaksid sellega toidukordade ajal arvestada.
6.1. Lapsevanem on igal lapse rühmapeol ja üritusel oodatud osaleja.
6.2. Infot toimuvate pidude ja ürituste kohta saab lapsevanem rühma infostendilt, lasteaia koduleheküljelt, rühma lapsevanemate koosolekutelt, e-posti teel.
6.3. Laste sünnipäevade tähistamise korraldus lepitakse kokku rühma lapsevanemate koosolekul.
6.4. Lasteaed korraldab huviringide tegevusi lasteaia lahtioleku ajal.
6.5. Laste lahkumisest lasteaia territooriumilt transpordivahendiga (ekskursioonid, teatrikülastused jne) teavitab rühma õpetaja eelnevalt lapsevanemaid. Rühma lahkumise korral lasteaia territooriumilt on lapsevanemal võimalik õpetajaga kontakti saada rühma mobiiltelefoni kaudu.
6.7. Lapsevanemal on õigus osaleda rühma-, liikumis- või muusikaõpetaja korraldatavates tegevustes, kui on selle varem kokku leppinud.
7.1. Lapsel on lubatud lasteaeda kaasa tuua oma mänguasju vastavalt rühmas kokkulepitud reeglitele.
7.2. Lapsele ei anta lasteaeda vägivallale õhutavaid mänguasju (relvad, poksikindad, noad jms).
7.3. Infotehnoloogia vahendite kaasavõtmine toimub kokkuleppel rühma õpetajaga.
7.4. Rühma töötajad ei vastuta kodust kaasa toodud mänguasjade ja teiste kaasa võetud asjade kadumise või purunemise eest.
7.5. Lasteaia territooriumil saab laps sõita tõuke- või jalgrattaga selleks ette nähtud rattapäeval. Rattasõidul on kohustuslik kanda kiivrit.
7.6. Talveperioodil võib lapsel lasteaias kaasas olla oma kelk, mille märgistamine hoiab ära nende vahetusse- ja kaotsimineku.
7.7. Lasteaias viibivad lapsed õues 1–2 korda päevas iga ilmaga.
7.8. Madalama kui miinus 20 °C tegelikult toimiva välisõhu temperatuuri ja madalama kui miinus 15 °C välisõhu temperatuuri korral ei viida lapsi õue või lühendatakse õues viibimise aega 20 minutini. Tegelikult toimivat välisõhu temperatuuri hindab õpetaja Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudi kodulehel www.emhi.ee avaldatud igapäevaste ilmavaatluste andmete alusel (aluseks sotsiaalministeeriumi määrus nr 61 “Tervisekaitsenõuded koolieelses lasteasutuses tervise edendamisele ja päevakavale”).
8.1. Lasteaeda ei lubata last, kui lapse terviseseisund võib kahjustada lapse enda või teiste tervist.
8.2.Lapsevanem peab teavitama lasteasutust (rühma õpetajaid, vajadusel direktorit) lapse erivajadustest, sh käitumishäiretest ja terviseseisundist, mis vajab õpetaja pidevat tähelepanu, et töötajad saaksid võimaluse korral kohandada päevakava, kasvukeskkonda ning õppe- ja kasvatustegevuse korraldust.
8.3. Rühma õpetajal on õigus nähtavate haigustunnustega last rühma mitte vastu võtta.
8.4. Lasteaias ei anta lapsele ravimeid. Kui arst on lapse kroonilise terviserikke korral määranud lapsele ravimite manustamise, võib erandjuhul lasteasutuses anda ravimeid arsti määratud annuses üksnes vanema vastutusel ja kokkuleppel lasteasutuse direktoriga.
8.5. Lapse haigestumisel lasteaias võtab rühma õpetaja koheselt ühendust lapsevanema või pere määratud kontaktisikuga, kes peab haigele lapsele järele tulema esimesel võimalusel.
8.6. Lapse trauma korral lasteaias annab õpetaja lapsele esmaabi, vajaduse korral kutsub kiirabi ja teavitab koheselt lapsevanemat.
9.1. Arved lapse eelneva kuu toiduraha ja jooksva kuu osalustasu maksmiseks saab lapsevanem tema esitatud e-posti aadressil või paberkandjal rühmaõpetajalt. Arve tasumise tähtaeg on sama kuu 25. kuupäev.
9.2. Lapse puudumisel lasteaiast osalustasu ümber ei arvestata.
9.3. Lasteasutuse direktor võib arvata lapse lasteasutuse nimekirjast välja, kui lapsevanema poolt ühes kuus makstav osalustasu ja toidukulu pole laekunud kahe kuu jooksul pärast maksetähtaja möödumist. Osalustasu ja toidukulu loetakse laekunuks, kui see on tasutud täielikult.
9.4. Lapse lasteaiast väljaarvamisest teavitab lasteaia direktor vanemaid kirjalikult ette kaks nädalat.
9.5. Lasteaiakohast loobumiseks esitab lapsevanem vormikohase avalduse.
10.1.Lasteasutuse ja lapsevanemate koostöö tugineb vastastikusele viisakale ja lugupidavale suhtlemisele, erimeelsuste lahendamisel seatakse esikohale lapse huvid.
10.2. Lapsevanem suhtleb viisakalt ja lugupidavalt lasteasutuse töötajate, teiste lastevanemate ja lastega.
10.3. Abi ja nõu saamiseks ning töö parendamiseks ettepanekute tegemiseks saab lapsevanem pöörduda õpetajate, juhtkonna ja rühmast valitud hoolekogu esindaja poole, leppides kohtumisaja eelnevalt kokku.
11.1. Lasteaia töötajad loovad lasteaias füüsilise ja psühhosotsiaalse keskkonna, mis on ohutu, turvaline ja pakub lastele erinevaid mängu-, õpi- ja loovtegevuse ning kehalise aktiivsuse edendamise võimalusi.
11.2. Laste lasteaias viibimise ajal on tagatud pidev laste järelevalve. Lastele on selgitatud ning töötajad jälgivad ohutusreeglite täitmist ruumides ja õuealal mängides.
11.3. Õppekäigu ajal liigeldes on rühma töötajad helkurvestides. Lapsed kannavad helkurveste vastavalt vajadusele.
11.4. Lapsevanemad, lasteaia töötajad ja lapsed sulgevad enda järel väravad, et tagada laste turvalisus.
11.5. Lapse kapis ei ole lubatud hoida toiduaineid, ravimeid, teravaid ja ohtlikke esemeid (käärid, nuga, tuletikud jne).
11.6. Lapsevanem tagab lapse turvalisuse lasteaiaesisel parkimisplatsil.
11.7. Lasteaia territooriumil, kaasa arvatud parkla, on suitsetamine keelatud!
11.8. Hädaolukorra, häire, tulekahju või muu erakorralise olukorra puhul teavitatakse lapsevanemaid telefonitsi ja vajadusel lapsed ning töötajad evakueeritakse.